Şeful Expert Forum: Din nou Nicuşor Dan nu simte nevoia să explice publicului ceva, orice, continuă politica de tip cabală

Şeful Expert Forum, Sorin Ioniţă, l-a criticat dur, marţi, pe preşedintele Nicuşor Dan, care a convocat consultări cu partidele parlamentare a doua zi după ce Guvernul Veştea a picat la votul de învestitură.
"Din nou Nicuşor Dan nu simte nevoia să explice publicului ceva, orice, continuă politica de tip cabală / francmasonerie. Noi cetăţenii nu existăm, politica nu-i pentru hoi polloi. A chemat partidele la consultări parcă abia acum a trecut moţiunea, ştergem cu buretele ultima lună jumătate şi o luăm senini de la capăt. Desemnarea lui Grindeanu ar fi o (altă) gafă, momentul ăla a fost în mai. Între timp au eşuat două tentative de guvern PSD coafat, trenul Grindeanu a plecat din gară. Nicuşor trebuie să ceară de la SRI aprobare pentru altă nominalizare PSD. Nu cred că va fi SIE deşi ăştia predomină în jurul lui", a declarat Sorin Ioniţă.
În acelaşi timp, directorul Expert Forum a ţinut să precizeze că "nu a căzut guvernul Veştea, aşa ceva nu există".
"A căzut guvernul PSD, cu miniştri full PSD, negociat de Marian Neacşu, Lucian Pahonţu şi Nicuşor Dan. Veştea a fost doar un proxy de unică folosinţă trimis de ei la discuţii cu AUR. Aşa trebuie alocate răspunderile", a punctat Sorin Ioniţă.