Aplicaţiile VK au fost eliminate din App Store

Aplicaţiile holdingului VK — „Zen”, VK Video, VK Music, VK Messenger, Mail, VK Dating şi „Odnoklassniki” — au dispărut din magazinul de aplicaţii App Store. Aplicaţia principală a reţelei sociale „VKontakte” nu mai este disponibilă pentru descărcare pe dispozitivele Apple.
Reprezentanţii VK au declarat că decizia a fost luată de Apple în mod unilateral, fără notificare prealabilă.
„VK nu a fost niciodată supusă sancţiunilor şi nu a figurat pe listele de sancţiuni, fapt confirmat de numeroase avize ale juriştilor internaţionali şi americani. Concluziile oficiale ale juriştilor şi toate informaţiile necesare se află de mult timp la dispoziţia Apple”, a declarat RBC serviciul de presă al companiei.
Conducerea holdingului a precizat că aplicaţiile instalate anterior vor continua să funcţioneze pe dispozitivele Apple.
Pe 3 iunie, din App Store a dispărut şi aplicaţia de mesagerie Max, care face parte, de asemenea, din structura VK. The Moscow Times relatează că aplicaţia nu mai apare în rezultatele căutării, iar la accesarea paginii aplicaţiei printr-un link direct, magazinul afişează o eroare.
Compania Apple a justificat eliminarea aplicaţiei Max prin respectarea legislaţiei privind sancţiunile. Reprezentanţii companiei au declarat că acţionează în conformitate cu legile ţărilor în care îşi desfăşoară activitatea.
Directorul „Rostelecom”, Mihail Oseevski, a numit atunci corporaţia Apple „duşmani”.
„Aceştia sunt duşmani... Este evident că, pe fondul promovării aplicaţiei Max, acesta este pur şi simplu un gest absolut ostil”, a declarat el.
Şeful Ministerului Digitalizării, Maksut Shadaev, a afirmat că 25–30% dintre utilizatori folosesc dispozitive cu iOS, iar peste 20 de milioane de ruşi au rămas fără acces la aplicaţia Max.
Conform raportului Apple privind transparenţa App Store, în 2025 au fost eliminate 1 213 de aplicaţii din segmentul rus al magazinului. Spre comparaţie: în 2024 au fost eliminate 171 de aplicaţii, în 2023 — 12, iar în 2022 — şapte.