Fostă şefă a Justiţiei: Nicuşor Dan spune că AUR e anti-occidental şi se spală pe mâini de negocierile lui Veştea & co cu AUR

Raluca Prună, fostă ministră tehnocrată a Justiţiei din Guvernul Cioloş, a făcut o analiză tranşantă a declaraţiilor susţinute de preşedintele Nicuşor Dan în conferinţa de presă din Polonia.
O redăm integral:
„Stăm şi decorticăm sau analizăm hermeneutic ce vrea Preşedintele Nicuşor Dan să spună. E degeaba, dar să mai încercăm o dată.
Eu înţeleg aşa din declaraţiile domniei sale:
1. Nu poate fi combătut un sistem când eşti capul sistemului.
2. Înţelege competenţa constituţională de a desemna un premier ca luând orice om din orice partid, aşa că mediator care nu ştie că există partide şi că ele au statut.
3. Declară că AUR e anti-occidental şi se spală pe mâini de negocierile lui Veştea & co inclusiv cu AUR.
Cum văd eu e aşa:
1. De ce a candidat pretinzând că ar fi anti-sistem? De ce a furat voturi pretinzând că reformează sistemul prin părţile lui absolut obscure? Reforma sistemului nu înseamnă sforăreli cu sistemul, înseamnă a arăta sistemului că vorbeşti în numele a 6 milioane de voturi şi de a zgudui sistemul din ziua 1. Ce vedem după 1 an, e cum Preşedintele a devenit cea mai obscură parte a sistemului şi, ce trist, că îi place asta.
2. Responsabilitatea de a desemna un premier cere ca premierul să dea asigurări rezonabile (nu garanţii, asigurări) că are o majoritate. Preşedintele trebuia să îl întrebe pe Adrian Ioan Veştea care e majoritatea cu care vine. Eu nu ştiu cine minte, Veştea care în “entuziasmul” lui a dezvăluit un puci sau Preşedintele. Cred că Veştea ne-a dezvăluit în naivitatea lui de cocoş căruia nici lui nu îi venea să creadă că e desemnat multe elemente ale acestei desemnări lamentabile (după dispreţul arătat PNL, după calităţile desemnatului).
Ca votantă proactivă Nicuşor Dan, regret să spun că nu cred că Veştea minte. Cred că i s-au garantat 240 voturi şi de aici marea cocoşală. Restul e damage control.
3. AUR este la fel de pro-occidental ca PSD cu care face, în fapt, majoritate în Parlament. Între noi fie vorba, şefii AUR sunt muuuuult mai alfabetizaţi decât ai PSD. Nu intru în hermeneutica a ce este prooccidental. Remarc trauma Preşedintelui de a pronunţa PROEUROPEAN (e chestie de consilieri duplicitari sau de grup ocult în care s-au jurat să nu pronunţe 'european' ca se sfâşie mantia patriotismului). Pe scurt, nu cred deloc în sinceritatea declaraţiilor Preşedintelui despre aşteptările sale rezonabile.
Trebuie să vii din altă galaxie ca să crezi că desemnezi pe Veştea (încălcând autonomia şi deciziile unui partid) şi că eşti în în limita constituţională. Trebuie să vii din altă galaxie să crezi că Nicuşor Dan poate face 1 lucru din ce a promis în campanie (sistemul râde fericit, justiţia e cum o vedem, tot ce a fost promis e răsturnat alambicat pe dos).
Îmi permit să dau 2-3 sfaturi preşedintelui pentru că fac activism civic de mai mult timp, fără nicio ambiţie politică:
- faceţi curăţenie în jur, în situaţia în care aţi făcut desemnări pe baza pe susurări în ureche de la unii şi alţii, daţi afară pe unii şi pe alţii. Dacă le-aţi făcut singur, citiţi (singur) Constituţia şi reflectaţi şi eventual cereţi-ne scuze pentru că aţi greşit big time.
- a vă declara învins de sistem în anul 1 din 5 vă obliga fie să demisionaţi, fie să începeţi să fiţi Preşedinte: control pe servicii, exercitarea în forţă a prerogativelor constituţionale (pentru justiţie în loc să faceţi un program IT pentru un referendum în justiţie care e o idee nefericită din start, plus că aţi întârziat 5 luni timp în care antireformişti se consolidează, mergeţi la CSM şi purtaţi-vă ca PREŞEDINTE).
- în marja Consiliului nici un şef de stat nu merge la niciun restaurant, cu atât mai puţin cu şeful de la serviciul de protecţie la masă. De un an nu mai sunteţi Nicuşor Dan persoana, sunteţi (vremelnic) o instituţie, prima în stat. Şi când vă expuneţi la restaurant cu o strânsură la masă, România e expusă, iar imaginea a fost de ţară bananieră (scuze bananilor).
- să nu vă bazaţi nici pe actorii nealeşi pe care i-aţi găsit în palat şi care sunt acolo de 20 de ani, nici pe Sorin din PSD. Vor vota cu 2 mâini suspendarea atunci când le serveşte agendei. Poza din restaurant e dovada că aveţi zero protecţie şi că vă arată zero respect.
Poate nu vă pasă ca persoană, dar aveţi obligaţia să vă pese ca Preşedinte: umilirea dvs. este umilirea României.
Cât despre votanţii dvs, nu ştiu alţii cum simt, eu simt că am fost înşelată, am dat votul pentru ceva care nu exista. Dar iată că mai investesc 5 minute să scriu răvaşul acesta. Vă port mai mult respect, în distanţarea mea publică, decât consilierii sau serviciul de protecţie care vă arunca pradă în arenă porcăriilor politice pe care le giraţi.
Cât priveşte opţiunea existenţială între câinele care latră şi cel care muşcă, nu văd niciunul din câini. Văd numai câinele care se gudură pe lângă sistem şi stă la masă cu părţi din sistem care nu trebuie să apară în nicio poză şi să nu fie parte în nicio discuţie. Scuze câinilor, e de fapt vorba de oameni fără caracter care spun ceva şi fac fix pe dos.
PS Câinele alfa arunca paltonul pe capotă. Măcar mima că e şef şi că latră.”