Papahagi: Nicuşor nu vrea ca PSD să se alieze cu AUR şi să nenorocească ţara. Dacă Grindeanu pierde şefia PSD, vine la comandă peremista Olguţa şi...

Ideea că preşedintele Nicuşor Dan este cu sistemul retrograd şi cu PSD, iar Ilie Bolojan este cu progresul şi modernizarea e simplificatoare, a susţinut, vineri, profesorul clujean Adrian Papahagi, care s-a regăsit pe lista de potenţiali miniştri a Guvernului Tomac.
Cum vede Papahagi situaţia
Preşedintele e om de stat, nu de partid; Ilie Bolojan, în acest moment, e mai degrabă om de partid decât de stat. Primul are o grijă: România; celălalt are altă grijă: PNL. Primul conduce ţara; al doilea a pierdut guvernarea şi tot ce mai conduce e partidul său. Deci fiecare se concentrează pe ce are de condus, cum e şi firesc.
Primul îşi riscă imaginea (ar trebui să aibă consilieri politici şi un aparat care să-i facă imagine, dar neglijează asta) făcând ce crede că e bine pentru ţară. În acelaşi timp, din 5 mai încoace Bolojan e într-o neîncetată campanie de imagine (şi îi iese).
Acum: Nicuşor a încercat o mişcare greu de explicat şi de justificat, cu un personaj îndoielnic (Veştea); Bolojan contracarează cu un personaj onorabil (Siegfried). Nu încape comparaţie între cei doi; Siegfried e brici, Veştea vai de el. Evident că Siegfried poate aduce mai eficient fonduri PNRR şi SAFE de la Bruxelles, ceea ce e esenţial pentru ţară.
Dar deblochează propunerea lui Bolojan situaţia? Cum ar face majoritate în parlament? Ar accepta PSD? Puţin contează, e o excelentă lovitură de imagine pentru Bolojan şi PNL. Dacă Siegfried e respins, Bolojan şi PNL câştigă imagine. Dacă e acceptat, câştigă mai mult – guvernarea. Mişcarea politică e excelentă.
Unii vor spune că nu e doar înfruntarea Bolojan-Nicuşor, ci poate şi confruntarea dintre o tabără proeuropeană, şi în general filogermană, şi una mai degrabă atlantistă. Linia filogermană are tradiţie în PDL şi PNL. Siegfried a lucrat direct pentru nemţi, şi a fost băgat în politică românească pe filiera germană. Ne poate aduce mari beneficii pe linia asta în UE. Pe de altă parte, Nicuşor e vizibil preocupat de întărirea relaţiei cu SUA (facem abstracţie de Trump, căci SUA nu se reduce la el). Deci, da, sunt probabil şi două opţiuni sau preferinţe sau accente de politică externă diferite.
Probabil, din poziţia lui în vârful statului, după un an de zile, Nicuşor a înţeles că doar europenii nu pot garanta siguranţa României, şi consideră că SUA rămâne esenţială pentru noi.
Mai e probabil un calcul al şefului statului, care e orice numai nu pesedist (dacă vine vorba, Siegfried a intrat în 2024 în Parlamentul European pe listă comună cu PSD).
Care să fie acest calcul? E simplu de ghicit. Cu siguranţă Nicuşor nu vrea ca PSD să se alieze cu AUR şi să nenorocească ţara. Probabil se gândeşte că dacă PSD e împins în marginea nefrecventabilă, iar Grindeanu, aşa penibil cum e el, pierde şefia PSD, vine la comandă peremista Olguţa, care n-ar ezita să facă o alianţă cu AUR.
Intuiţia mea e deci că ND nu acţionează nici pentru sine, nici pentru un partid sau altul, nici pentru sistem, ci pur şi simplu se gândeşte la binele ţării, fără să-i pese de propria imagine – ceea ce e dovadă de nobleţe, nu de ticăloşie. Cunoscându-l cât de cât, eu cred că preşedintele României îşi aparţine. Are calculele lui, adesea complicate şi contraintuitive, dar acestea îi aparţin.
În lectura mea, şi Nicuşor şi Bolojan sunt vrednici şi oneşti. Eu am spus de o mie de ori: regret că nu au reuşit să facă un tandem politic şi la vârful statului.
Dar să ştiţi: în acest moment Bolojan e mai politicianist decât Nicuşor. Nici asta nu înseamnă mare lucru. Poate că Bolojan, deşi pune PNL înaintea ţării, are dreptate şi propune soluţii mai corecte decât Nicuşor, care pune ţara înaintea partidelor. Poate că jocul mai accentual politic e cel corect acum. Sau poate nu.
Mai devreme sau mai târziu vom avea un nou guvern. Dacă va fi un guvern PSD, Nicuşor va fi înjurat monstruos, iar Bolojan va creşte PNL în opoziţie – ceea ce e bine pentru ţară, căci ne dorim un PNL peste PSD. Dacă însă va fi un guvern PNL acum, iar în 2028 vom avea un guvern AUR-PSD, care va nenoroci ţara, Nicuşor va fi avut dreptate. Însă acest lucru nu-i va servi la mare lucru, fiindcă Pesedaurul nu va ezita să-l demită şi foarte puţini îl vor apăra.
Nu mă mai aştept la raţionalitate de la comentatorii mei, fiindcă ne-am cam isterizat pe-aici. Dar asta nu mă împiedică să spun lucrurile aşa cum le văd.