Mohammad Murad (AUR) îl acuză pe George Simion că a schimbat în ultimul moment decizia legată de guvernul Veştea

Mohammad Murad, deputat AUR care a cerut constant ca partidul să voteze guvernul Veştea, a declarat joi seară la Realitatea TV că decizia de a vota împotriva lui Veştea nu a fost una asumată transparent de partid, ci impusă în ultima secundă de George Simion, scrie G4Media.
Potrivit lui Murad, Simion a purtat peste 15 negocieri secrete de care liderii de grup şi parlamentarii nu ar fi ştiut. Deputatul a mai declarat că Simion ar fi promis că lasă votul parlamentarilor AUR la liber.
Potrivit acestuia, cu doar o jumătate de oră înainte de vot, George Simion trimisese mesaje text partenerilor de negociere în care dădea asigurări că va lăsa votul la liber:
„La ieşire, în jurul orei 09:30, el trimisese mesaje prin care spunea că o să lase votul la liber. Am mesajul la mine, mi l-a retrimis persoana respectivă”, a spus Murad.
„Eu nu pot să mint o ţară întreagă. Să fim corecţi, acesta este adevărul, chiar dacă îi doare pe unii: la ora 9:00, noi în partid nu ştiam ce avem de făcut. Eram vreo 10-15 parlamentari la mine în birou şi fierbeam cu toţii, pentru că nu se cunoştea decizia”, a adăugat deputatul.
Afaceristul a explicat şi motivele pentru care s-a certat cu Simion în Parlament după votul de luni seară.
„M-am supărat pentru că nu este normal să fim lăsaţi în întuneric şi să nu ştim poziţia partidului decât după ce vorbeşte Simion, în momentul în care a strigat că trădătorii rămân în sală”, a spus el.