Rusia, reacţii virulente după decizia lui Emil Boc în cazul gimnaştilor ruşi care vin la Cluj-Napoca

Oficialii ruşi au reacţionat virulent după ce primarul Clujului, Emil Boc, a transmis miercuri că nu va permite ca sportivii ruşi să concureze sub propriul steag la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică.
Competiţia internaţională va avea loc în perioada 26-28 iunie pe BTarena din Cluj-Napoca iar Boc a venit cu o decizie fermă, contrară celei luate de Federaţia Internaţională.
În replică, ruşii susţin că România ar trebui să fie privată de dreptul de a organiza turnee internaţionale din cauza declaraţiei primarului oraşului Cluj-Napoca.
"Aceasta reprezintă o încălcare a obligaţiilor organizatorului competiţiilor internaţionale. Dacă această situaţie nu va fi remediată, atunci organizatorul trebuie să fie sancţionat, atât de către federaţia internaţională, cât şi de Comitetul Olimpic Internaţional.
Am văzut deja decizii ale federaţiilor internaţionale privind privarea unor ţări de dreptul de a organiza competiţii din cauza neadmiterii sportivilor ruşi. Şi în acest caz, acelaşi scenariu o va aştepta pe România.
În ceea ce priveşte primarul oraşului, este evident vorba de o acţiune de PR politic. Vrea să-şi câştige popularitate”, a declarat Dmitri Svişcev, prim-vicepreşedinte al Comisiei pentru cultură fizică şi sport din Duma de Stat.