Din culisele discuţiilor de la Cotroceni. Ce a discutat Nicuşor Dan cu liderii partidelor? [SURSE]

Discuţiile lui Nicuşor Dan cu liderii partidelor din fosta coaliţie, purtate astăzi la Cotroceni, s-au finalizat cu un nou blocaj, căci nici PSD nu a putut demonstra că are o majoritate pentru a investi un guvern Grindeanu, şi nici PNL-USR-UDMR nu au majoritatea.
Surse politice au declarat pentru Epoch Times că Nicuşor Dan a întrebat dacă se poate reface fosta coaliţie, PSD-PNL-USR-UDMR, răspunsul fiind nu. ND ar fi întrebat şi dacă se ia în calcul guvernare fără USR, adică PSD-PNL-UDMR, însă Bolojan a respins acest scenariu.
Nicuşor Dan i-ar fi reproşat lui Bolojan că s-a răzgândit în privinţa susţinerii Guvernului Grindeanu, pe care acesta ar fi agreat-o marţi, iar Bolojan i-ar fi spus că partidul nu a fost de acord cu susţinerea PSD-ului.
La rândul său, PSD a acuzat USR-ul de inflexibilitate, mai exact de faptul că nu votează guvernul Grindeanu, la care replica USR a fost că au dat dovadă de flexibilitate, drept dovadă că au propus rotativa.
UDMR-ul ar fi declarat, potrivit surselor, că vor vota guvern PSD doar dacă aceştia nu vin şi cu voturi de la AUR, SOS, POT, PACE.
În consecinţă, cum nu s-a ajuns la un consens, Nicuşor Dan le-a cerut liderilor de partid să negocieze între ele o majoritate pentru orice formulă de guvern pe care o consideră potrivită. De altfel, acesta este şi comunicatul dat de preşedinte.
Potrivit surselor, în PSD s-ar discuta să se accepte totuşi o rotativă, dar cu PSD-ul primul la guvernare.